Jsou vestavěné skříně s posuvnými dveřmi nejlepší?

Vestavěné skříně na míru dělají šikovného společníka zpravidla v ložnicích, dětských pokojích a v chodbách či předsíních. Kromě samotného těla skříně u nich důležitou roli hrají dveře. Víte, kdy se rozhodnout pro dveře posuvné, nebo pantové?

Podle jakých kritérií dveře skříně vybírat?

  • Když musíte brát ohled na cenu: všechny typy dveří jsou cenově víceméně srovnatelné.
  • Inspirovat se můžete podle oblíbenosti: nejpopulárnější jsou dveře posuvné, na druhé příčce figurují pantové
  • Podle výšky skříně: u výšky do 2,79 m lze použít posuvné i otočné, u výšky do 2,75 pantové a u dveří do výšky 1 m můžeme instalovat dveře typu topaz.
  • Podle hloubky, kterou dveře zaberou uvnitř skříně: pantové dveře a dveře topaz mají jen minimální nároky na hloubku, otočné 6 cm, posuvné dveře zaberou 9 cm z hloubky skříně.
  • Když má skříň v různých částech rozdílnou hloubku: dá se použít kombinace posuvných a otvíravých dveří, vhodnějším a designově lepším řešením je kombinace posuvných a otočných dveří.
  • Když chcete široké dveře: ideální je možnost posuvných dveří s maximální šířkou až 1,2 m.
  • Když hledíte na minimální šířku dveří: u posuvných dveří je minimum 45 cm, u otočných 30 cm a u pantových dveří 10 cm.
  • Chcete-li, aby vaše skříň vyhovovala moderním trendům, vsaďte na dveře pantové, které zažívají svou renesanci. Zatímco nejvíce se prodávají posuvné dveře, ty pantové – za předpokladu výběru dobrých pantů – jsou takřka nesmrtelné.

 

Je zcela pochopitelné, že kromě funkcí musí dveře skříně splňovat také estetická kritéria:

  • Chcete-li, aby nebyl vidět rám dveří, vyberte si pantové. U otočných a posuvných dveří jsou rámy vždy viditelné.
  • Když rozhodujete o výplni: každou výplň lze použít na všechny nabízené typy skříní

Jaká specifika platí pro posuvné dveře?

Jsou v současné době nejpoužívanějším typem dveří vestavěných skříní. Jde o vynikající řešení všude tam, kde není prostoru nazbyt, protože dveře pojíždějí v kolejnicích a při otevření nezabírají další místo před skříní. Často proto nacházejí využití v chodbách, zejména v těch užších.

K dobrým vlastnostem patří také osazení nalepovacími kartáčky, které zamezují nepříjemnému ulpívání prachu. Ceněnou vlastností je i to, že se na těchto dveřích dají kombinovat různé druhy materiálů, například lamino a sklo.

Jaké jsou přednosti a nedostatky spojené s pantovými dveřmi?

Kladou vyšší nároky na prostor před skříní samotnou, zato však nabízejí možnost otevření celé skříně v jednom okamžiku a zabírají jen 2 cm z její hloubky. U skříně s otvíracími dveřmi, která dosahuje hloubky do 50 cm, je vhodná instalace výsuvné tyče, od 50 cm lze pak použít klasickou šatní tyč.  

Co se vzhledu týče, u těchto dveří lze vybrat lamino nebo výplň – výběr se však musí odvíjet od designu konkrétní skříně, aby spolu všechny součásti ladily. Rámování je zde stejné jako u posuvných dveří.

Kam se hodí otočné dveře?

Klasické otočné dveře jsou stále oblíbené a hojně využívané. Stejně jako u posuvných dveří, i zde je možné kombinovat materiály a využívat proti ulpívání prachu na nevhodných místech kartáčky.

Tyto dveře fungují na principu pantových dveří. Nepoužívají se zde však panty, ani pojezdová mechanika jako u posuvných dveří, nýbrž trny, na nichž se dveře otáčejí.

Otočné dveře jsou vhodné do místností, kde je dostatek místa. K jejich otevření je totiž potřeba mít před skříní tolik prostoru, jak je široké křídlo, plus ještě alespoň 40 cm, aby se u dveří mohl hýbat dospělý člověk. Nevýhodou je u těchto dveří také maximální šířka 55 cm.

Jak vypadají dveře typu „topaz“?

Podkategorií otvíravých dveří jsou dveře typu topaz. Jde o dveře spíše designové, s aluminiovým rámečkem, do nějž se dá umístit jakákoli výplň. Takové dveře jsou však omezené velikostí – na výšku max. 1 m, šířka se poté odvíjí od výšky. Uvnitř skříně zaberou tyto dveře 3 cm.

Jak fungují dveře výklopné nahoru s mechanismem Aventos?

U těchto dveří hraje mimo jiné velkou roli aluminiový či z jiného materiálu vyrobený rámeček, do nějž lze umístit jakoukoli výplň. Příliš široké dveře by za běžných okolností vylomily pant, proto může být řešením použití výklopných dveří.

Proč Vestavenky?

ikona

20 let zkušeností

Od roku 2000 vyrábíme a montujeme český nábytek.

ikona

Konzultace zdarma

Konzultace, zaměření a poradenství u Vás doma ZDARMA.

ikona

Kvalitní materiály

Prověření výrobci materiálů Kronospan a Egger.

ikona

Vše v ceně

Konzultace, kalkulace, doprava a montáž je V CENĚ.

platí pro region Prahy

Jaký vyrábíme nábytek?

Využívá 100 % prostoru

od podlahy až ke stropu

rohy, šikminy, výklenky

křivá / nepravoúhlá stěna pro nás není problém

Moderní

kontrasty bílá skříň vs. tmavá podlaha

kombinace dekoru dřeva vs. bílá / černá / šedá

pastelové barvy pro děti

Prosvětluje a opticky zvětšuje

zrcadla, lakované sklo Lacobel

světlé barvy

prvky pro rozšíření / zvýšení místnosti

Funkční a variabilní zároveň

nábytkové sestavy tvořící jeden celek

vlastní uspořádání polic a doplňků

Napište nám

Chci kalkulaci

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním os. údajů, které budou použity výhradně pro zpracování poptávky. Poté budou údaje nenávratně smazány.